Psychosomatyka i emocje w pracy fizjoterapeuty, masażysty i terapeuty manualnego

24.10 - 25.10.2020 - Poznań

instruktor: Marta Targońska ,

wolne miejsca: 16

ilość godzin: 15

cena 690.00

Zapisz się

Opis

Dlaczego nasi klienci ciągle wracają z tym samymi objawami i problemami? Czemu nasza praca nie przynosi oczekiwanych efektów?  Dlaczego rezultaty naszej pracy nie utrzymują się tyle ile byśmy chcieli? Jak lepiej i skuteczniej pomagać naszym klientom? 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ często nie bierzemy pod uwagę naszych wcześniejszych doświadczeń i emocji oraz zapominamy, że u podłoża każdej choroby leży reakcja stresowa organizmu.

Ludzie często patrzą na różne dolegliwości, choroby i ich objawy, jako na samodzielne zjawiska, których przyczyną są wrodzona bądź nabyta słabość organizmu, która pojawia się bez przyczyny.  Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona.

Liczne zdarzenia w naszym życiu mogą powodować blokady, które ujawniają się w naszym ciele na wielu poziomach i przyczyniają się do wytworzenie mechanizmów obronnych w celu przetrwania. Tworzone przez nas wzorce ochronne ustanawiane mogą być na poziomie psychicznym (psyche) fizycznym (soma), emocjonalnym, czy energetycznym.

Coraz więcej badań potwierdza, że u źródeł różnego rodzaju dolegliwości i chorób leżą nieuświadomione, stłumione emocje a sama choroba jest procesem przystosowania się naszego ciała do nierozwiązanych problemów: prawdziwych, wymyślonych, symbolicznych, obecnych i przeszłych zarówno naszych jak i naszych przodków.  Niespokojny umysł, rozedrgane emocje wpływają na ciało człowieka będąc przyczyną np.: wysokiego ciśnienia, chronicznych dolegliwości bólowych (stawów, kręgosłupa), problemów trawiennych (nudności, zaparcia, biegunki, syndrom jelita drażliwego), fibromialgii czy migren. Działa to również w drugą stronę – różne odczucia w ciele i nasze instynktowne reakcje mogą być przyczyną niepokoju, frustracji, lęku, paniki czy smutku.

Często nie łączymy pewnych dolegliwości i tego jak się czujemy z tym, czego doświadczyliśmy w bliższej lub dalszej przeszłości.  

Ważnym elementem w tym wszystkim jest stres. Jeżeli przyjmiemy, że stres to każdy wpływ, który zaburza naturalną równowagę ciała to będziemy znajdować się w stresie, jeśli nasza fizjologia będzie reagować i przystosowywać się do stawianych nam nowych wymagań. Silny i długotrwały stres, trudne doświadczenia życiowe powodują różnego rodzaju fiksacje, napięcia ciele, umyśle i mózgu.

W trakcie szkolenia dowiemy się jak lepiej towarzyszyć klientowi w jego drodze do zdrowia i lepszego samopoczucia, jak go lepiej rozumieć i jak mu lepiej pomóc w przezwyciężeniu blokad w ciele i umyśle. Będziemy uczyć się jak pomóc klientowi odzyskać fizyczną stabilność i poczucie bezpieczeństwa, które są niezbędne, aby nasz praca przynosiła trwałe efekty. Poznasz techniki, które pomogą Ci lepiej dostroić się do klienta.

Program

Poruszane zagadnienia

 • Psychosomatyka jako mechanizmy obronne.
 • Źródła dolegliwości psychosomatycznych.
 • Emocjonalne przyczyny chorób.
 • Neurofizjologia stresu i traumy.
 • System zaangażowania społecznego – teoria poliwagalna Stevena Porgesa.
 • Inteligencja ciała – pamięć komórkowa.
 • Rozwijanie samoregulacji u siebie i klienta.
 • Rola terapeuty: jak lepiej pomagać klientom.
 • Jak zaangażować klienta w jego własny proces zdrowienia.
 • Praca z układem haptycznym i trójwymiarowym systemem orientacji ciała.
 • Ucieleśnienie - powrót do ciała.
 • Powrót do zmysłów: przywracanie wielozmysłowego postrzegania.
 • Odzyskiwanie fizycznej stabilność i poczucia bezpieczeństwa i budowanie zaufania.
 • Doskonalenie warsztatu dotyku terapeutycznego: różne rodzaje i poziomy dotyku.
 • Różne techniki budowania świadomości ciała i emocji oraz praca z nimi.

Informacje dodatkowe

W trakcie szkolenia skupimy się na praktycznych technikach pracy z emocjami i objawami psychosomatycznymi oraz będziemy doskonalić swoje umiejętności terapeutyczne poprzez praktykę świadomej obecności, samoregulacji i dotyku. 

Dlaczego warto?

Instruktorka wyznaje zasadę „nauka przez doświadczanie”, dlatego największy nacisk w procesie przekazywania wiedzy kładzie na zajęcia praktyczne i doświadczanie.

Kurs dla:

rehabilitanci, fizjoterapeuci, masażyści, terapeuci, psycholodzy, psychiatrzy, osoby duchowne, pielęgniarki, położne, doule, lekarze, którzy chcą poszerzyć swój warsztat; rodzice i opiekunowie, pedagodzy, nauczyciele i wychowawcy pragnący, na co dzień pomagać swoim podopiecznym; wszyscy zainteresowani poprawieniem, jakości życia i utrzymaniem go w zdrowiu i harmonii.

Miejsce i godziny zajęć

Poznań, ul. Grabowa 22 sala 23 sobota 10:00-18:00 niedziela od 9:00 do 16:00

Może Cię również zainteresować

Może Cię zainteresować

Fizjoterapia w pediatrii

Wyjątkowe w skali kraju studia podyplomowe o tak bogatej i wszechstronnej ofercie skierowanej do fizjoterapeutów dziecięcych.

Może Cię zainteresować

Holistyczna opieka okołoporodowa

Pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce o bogatej i wszechstronnej ofercie z zakresu opieki w okresie ciąży i połogu.

Może Cię zainteresować

Ortopodologia

Studia podyplomowe realizowane w formie zajęć teoretyczno-praktycznych skierowane są do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu terapii tkanek miękkich. Główny nacisk położony jest na zdobycie umiejętności praktycznych pozwalających na ich sprawne i skuteczne wykorzystywanie w praktyce klinicznej. 

Może Cię zainteresować

Kompleksowa terapia manualna - Nowość

Nadszedł czas zmian, odświeżamy kadrę dydaktyczną i program nauczania zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.

Back to Top